پایگاه خبری اراک نیوز

آخرین اخبار اراک

پایگاه خبری اراک نیوز

آخرین اخبار اراک

کمک به سازمان خيريه محک

مهرآوران

فید خوان rss reader

چهار فصل

به نقل از ایرنا حوزه گردشگری استان مرکزی با توانمندی های متعدد در گردشگری مذهبی، سلامت، طبیعی و تاریخی، رسم ها و میراث معنوی و ظرافت های معماری و هنری، گنجینه ای گرانبها است که تاکنون در پهنه مناسبات اقتصادی و اجتماعی به صورت جدی به آن پرداخته نشده و در بسیاری از موارد دچار روزمرگی و یا غفلت است.آثار تاریخی و مذهبی متنوع و دهها آیین و رسم جذاب و باورهای محلی در استان مرکزی وجود دارد که هویت و پیشینه این دیار را می سازد و امروز باید در سایه ایده پردازی های نو، خلاقیت در مدیریت و کاربری های جذاب، بستری مهیا شود تا ضمن ارایه داشته های فرهنگی، یکی از جایگاه های موثر تعریف شده در تولید ثروت و اشتغالزایی مولد باشد.

بیش از دو هزار جاذبه گردشگری در استان مرکزی شناسایی شده که 850 اثر تاکنون در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است.

380 اثر ثبتی استان مرکزی در حوزه تپه ها و محوطه های تاریخی، بیش از 200 اثر بناهای تاریخی برجسته ، پنج اثر جلوه های ناب طبیعی و 27 اثر مناسک آیینی و میراث معنوی است و علاوه بر آن صدها اثر نیز در جلوه های دیگر ثبت شده است.

الگوی اقتصاد مقاومتی که به عنوان راهبرد کلان در عرصه اقتصاد کشور توسط مقام معظم رهبری هدفگذاری شده، دارای جنبه های مختلفی است که یکی از مباحث مهم آن ایجاد ساختار قوی و گفتمان اجرایی و فرهنگی هدفمند در عرصه گردشگری و صنایع دستی با مفاهیم و راهبردهای شفاف اقتصادی و شاخص های کلیدی محرک توسعه است که استان مرکزی از این منظر توانمندی بالایی دارد.

دولت تدبیر و امید به درستی با تکیه بر کسب و کارهای خرد در صدد رونق بخشی به اقتصاد درون زا، عدالت محوری و ارتقای ضریب بهره وری و تولید درآمدهای جایگزین نفت است و حوزه گردشگری و صنایع دستی از جنبه های مختلف ویژگی های گسیل در این مسیر را دارد.

زیربخش های حوزه گردشگری و رشته های صنایع دستی در استان مرکزی فرصت استثنایی را فراهم کرده تا در سایه جلب مشارکت های مردمی، تفکرهای نو ، تدبیر در عمل و راهبری نهضت فرهنگی منسجم و هدفمند، این عرصه جایگاه واقعی خود را در تعاریف توسعه ای و اقتصادی بیابد.

از ویژگی های موثر این حوزه می توان به سازگاری آن با محیط زیست و نبود آلایندگی محیطی، اشاعه خردورزی ایرانی در کنار درآمدزایی، نیاز به سرمایه مالی اندک نسبت به حوزه های کشاورزی و صنعت نام برد.

کارشناسان و برنامه ریزان فرهنگی و اجرایی استان مرکزی بر این باورند که حرکت های مقطعی در پوست اندازی رفتارهای اجرایی و اقتصادی در عرصه گردشگری و صنایع دستی چاره ساز نیست و باید با روش علمی و هدف های روشن، محرک های توسعه در این بخش را رشد داد.

آنان بر این باورند: توسعه صنعت گردشگری و صنایع دستی استان مرکزی نه تنها نیازمند تعاریف جامع و ریزبرنامه های اثرگذار با نگاه اقتصاد مقاومتی است بلکه باید در حوزه فرهنگ سازی و تقویت زیرساخت های مناسب نیز با قوت دیده شود.

مدیر پژوهش سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان مرکزی معتقد است: رشد موثر حوزه گردشگری و صنایع دستی باید یکی از محورهای جدی برنامه ششم توسعه استان باشد و این مساله تغییر نگاه و تتکتیک های عملیاتی عمیقی را می طلبد.

زهرا آقاخانی افزود: استان مرکزی در حوزه گردشگری سلامت، گردشگری صنعتی، گردشگری مذهبی و طبیعی قابلیت های منحصر به فردی را دارد و بهره گیری از ابزار مشوق های قانونی و حمایتی می تواند در جذب سرمایه گذاران و انگیزه مداری آنها در مشارکت باروری ظرفیت های این بخش ها، نقش آفرینی کند.

وی اظهار کرد: توسعه متوازن تنها در سایه اقدامات کارشناسانه، تصمیمات کاربردی و شناخت عمیق از کانون های رشد دهنده ، تغییر ساختار فکری بیمار و مدیریت بهره ور محقق می شود و صنعت گردشگری و صنایع دستی استان مرکزی باید نقشه راه خود را با این داشته ها تنظیم کند.

وی عنوان کرد: پیوندهای قومیتی، ذوق قریحه هنرمندان دستی و داشته های تاریخی، طبیعی و مذهبی استان باید به گونه ای تلفیق شوند که هم معرف هویت و چهره فرهنگی درخور از استان مرکزی باشند و هم انگیزه های لازم در جذب گردشگران حرفه ای را داشته باشند.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان مرکزی نیز گفت: صنعت گردشگری و هنرهای سنتی و دستی

ضمن اشتغالزایی پایدار می تواند یکی از مجاری ارزآوری باشد.

سید محمد حسینی افزود: موقعیت منحصر به فرد جغرافیایی استان مرکزی به شکلی است که در مسیر اصلی دالان شمال به جنوب و غرب به شرق کشور قرار گرفته و از دوره های پیش از اسلام تا معاصر گنجینه ای ارزشمند از داشته های فرهنگی، تاریخی، مذهبی ، صنایع دستی و میراث معنوی را دارد.

وی گفت: وجود جاذبه های طبیعی از جمله غارها، کوه ها، سراب ها و تالاب میقان، 10روستای هدف گردشگری، 30منطقه نمونه گردشگری، کشتزارها و دهکده گل و گیاه در محلات و خمین، ظرفیت های پرنده نگری در زیستگاه های طبیعی، کویرنوردی، پیست اسکی پاکل ،آبهای گرم درمانی و ده ها مزیت دیگر استان مرکزی را مستعد تبدیل شدن به قطب گردشگری فعال کشور کرده است به شرط آنکه سکان راهبری نیازهای پایه با سرعت و با نظارت در سایه برنامه های قوی دنبال شود.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان مرکزی اضافه کرد: جاذبه های تاریخی، فرهنگی و هنری استان نیز شامل خانه ها و قلعه ها، کاروانسراها، یخچال ها، پل های تاریخی منحصر به فرد است که در برخی موارد به دلیل محدودیت امکانات با تهدید تخریب مواجه شده و می توان با تغییر کاربری و مشارکت حوزه خصوصی به شکل جذاب این اماکن را به کانون شغل و درآمدزایی تبدیل کرد و به نیازهای مردم در فضایی آرامش بخش پاسخ داد.

حسینی گفت: استان مرکزی با بیش از دو هزار فرهیخته شناسنامه دار، خاستگاه مفاخر بزرگ مذهبی، علمی، هنری و سیاسی مانند امام خمینی (ره)، پروفسورحسابی، قائم مقام فراهانی، آیت الله اراکی و سرداران دفاع مقدس است که با یک نقشه راه هدفمند می توان از این ظرفیت در معرفی بهینه استان مرکزی در کنار توانمندی صنعتی بهره جست و رونق و نشاط حوزه فرهنگی را نیز رقم زد.

مدیر کل میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری استان مرکزی گفت: 17 اثر طبیعی، پنج اثر معنوی و رسوم و 787 اثر تاریخی شامل بنا و محوطه تاریخی در این استان وجود دارد.

حسینی افزود: حجم سرمایه گذاری پیشنهادی از سال 1387 تا سال 1393 در این استان در عرصه گردشگری یک هزار و 152 میلیارد و 256 میلیون ریال در قالب 32 طرح گردشگری بوده که پیشرفت فیزیکی این طرح ها 50 تا 70 درصد است و با راه اندازی آن ها، این حوزه رشد مناسبی می کند.

وی اظهار کرد: روند سرمایه گذاری در استان مرکزی در هفت سال گذشته آهنگ تندی نداشته و از سال 87 تا 93 ، تنها 20 طرح گردشگری در سطح استان مرکزی به بهره برداری رسیده که باید این نقیصه با روش های انگیزشی در جلب سرمایه گذاران بخش خصوصی برطرف شود.

مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان مرکزی ادامه داد: اگرچه استان مرکزی در مقاطع تعطیل و فصول خاصی میزبان مسافران زیادی است اما باید اقدامات برنامه محور و تبلیغات وسیع برای جذب گردشگران حرفه ای در این استان صورت بگیرد و این مهم مستلزم تقویت خدمات بین راهی، امکانات اقامتی و ایجاد گفتمان رفتاری خاص در زندگی شهرنشینان و روستانشینان این خطه است.

حسینی افزود: گردشگران حرفه ای و تخصصی در این استان تنها برای تفریح نباید دیده شوند بلکه ظرفیت های صنعتی، ورزشی و گل و گیاه زینتی، وجود کویر و کانون های زیستی پرندگان بهترین انگیره برای جذب تورها است که باید برای آن برنامه موثری را سامان داد.

وی گفت: اگرچه تاکنون امکانات کمی برای غارنوردان، تورهای پرنده نگری، رصد ستارگان، کویرنوردان و دوستداران ورزش های زمستانی و پاراگلایدر در استان ایجاد شده اما این سطح نیازهای حوزه گردشگری را پاسخگو نیست و باید با نگاه علمی و مشارکت سرمایه گذاران قدر این حوزه ها را به شکل جذاب در استان تعریف کرد.

وی اظهار کرد: برای مثال در فروردین ماه امسال استان مرکزی پذیرای گروه عکاسان فرانسوی با هدف آموزش تخصصی در غار نخجیر دلیجان بود که برنامه هایی از این دست را می توان در شهر زیرزمینی زلف آباد فراهان، سایت آثار باستانی سرسختی شازند، روستای آوه ساوه، تالاب کویری میقان اراک و ده ها ظرفیت دیگر این استان به منصه ظهور رساند.

حسینی درباره اهداف برنامه پنجم توسعه در این حوزه گفت: در این برنامه رشد پنج درصدی سالانه برای ورود گردشگران به استان پیش بینی شده بود که آمارها بیانگر آن است که تاکنون رشد سه و دو دهم درصدی محقق شده و بر همین اساس در آمد حاصل از گردشگری نیز رشدی معادل پنج و دو دهم درصد را نشان می دهد.

وی خاطر نشان کرد: افزایش اقامت در خصوص مسافران مقیم از یک و دو دهم شب به دو شب (در طول برنامه ) رسیده که انتظارها با توجه به ظرفیت های قوی گردشگری استان بسیار بالاتر است.

معاون سرمایه گذاری اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان مرکزی گفت: در برنامه ششم توسعه سه محور شامل ایجاد زیر ساخت های مورد نیاز محورها و قطب های گردشگری با 25 میلیارد ریال، ایجاد اردوگاه ها و اقامتگاه های موقت گردشگری با 26 میلیارد و 500 میلیون ریال و ایجاد زیرساخت های مورد نیاز مناطق نمونه گردشگری با 50 میلیارد ریال در این استان پیش بینی شده است.

مصطفی فراهانی درباره نقش زنان و تشکل های مردمی در ارتقای گردشگری استان اظهار کرد: استفاده از توانمندی های زنان به عنوان نیمی از جمعیت مولد استان و شبکه تشکل های گردشگری موضوعی است که تاکنون به صورت تخصصی و کارشناسی از آن استفاده نشده و باید راهکارهای تخصصی در سهم گذاری کاربردی این قشر در حراست از ابنیه باستانی، فرهنگ سازی و اشاعه کارآفرینی هنرهای سنتی و دستی به شایستگی تعریف شود.

وی اظهار کرد: تشکل های مردم نهاد با برگزاری سمینار کارآفرینی در صنعت گردشگری و با تشکیل گروه کاری و توسعه پایدار در ارتقای گردشگری استان این اداره کل را برای رسیدن به اهداف برنامه توسعه پنجم گردشگری حمایت می کنند اما این بخش شاخه فرعی نیست بلکه باید سهم خود را به عنوان محرک توسعه به درستی داشته باشد.

سرپرست معاونت گردشگری اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان مرکزی نیز گفت: طبیعت گردی، بوم گردی و گردشگری روستایی و سلامت در توسعه متوازن و تقویت جایگاه گردشگری در اقتصاد کلان بسیار اهمیت دارد و باید زیرساخت های انسانی و آموزش های لازم و امکانات خاص برای آن در استان دیده شود.

سید حسن حسینی افزود: حوزه آیین ها و میراث معنوی دریایی از ظرفیت های پنهان نهفته است که باید با ایده های سازنده به مرجعی در جذب گردشگر و ایجاد شغل و تولید ثروت تبدیل شوند.

وی گفت: جشن تیرگان، نکوداشت کربلایی کاظم ساروقی، جشنواره گل و گیاه محلات، جشنواره انگور هزاوه، جشنواره جوزقند نراق، آیین بیل گردانی نیم ور، برگزاری نمایشگاه سراسری صنایع دستی، آیین نخل گردانی در نراق ،خمین و تفرش ،علم بران تفرش، علم گردانی در روستای عزالدین تفرش،علم گردانی هزاوه، مراسم نخل بندان محله طرخوران تفرش، آیین باران خواهی روستای کبوران، مراسم روز پهلوانی و ورزش زورخانه ای، تعزیه سیار اراک، جغجغه زنی انجدان، جشن کوسه ناقالدی (ناقالی)، جشن سنتی آشتیان، مراسم تعزیه گرکان، مراسم اهو اهو خورهه محلات و جشن انار تنها گوشه ای از میراث معنوی استان مرکزی است که با برنامه های موردی در سال های اخیر توانسته برای ساکنان محلی درآمدزایی داشته باشد و ساعات مفرح و پربار فرهنگی را برای گردشگران ایجاد کند.

وی گفت: زمان آن فرا رسیده که با رویکرد عمیق و تخصصی بسترهای دایمی شدن کسب درآمد و ایجاد امکانات مناسب برای گردشگران در حوزه های میراث معنوی استان فراهم شود.

کارشناسان و تصمیم سازان اجرایی و فرهنگی استان مرکزی معتقدند ترمیم جراحاتی که از رشد نامتوازن حوزه صنعت و کشاورزی نسبت به عرصه خدمات و فرهنگ استان مرکزی به این خطه وارد شده ، تنها در سایه درایت در تصمیم سازی و به بازی گرفتن داشته ها و ظرفیتها به دور از شعارزدگی، در عرصه اقتصاد مقاومتی است.

آنان می گویند: سرمایه هرمنطقه تنها منابع مالی یا زیرساخت های صنعتی و کشاورزی و خدمات سنگین نیست بلکه باید با فرصت شناسی های خرد و نگاه هدفدار به محرک های توسعه اجتماعی و فرهنگی ، این بخش ها را نیز در پیوست های ایجاد شغل و تولید ثروت به درستی دید و به آنها بها داد.

استان مرکزی واقع در قلب کشور با وسعت 29 هزار متر مربع و یک میلیون و 414 هزار نفر جمعیت هم اینک سهم بسزایی در درآمد سرانه ناخالص ملی از منظر صنعت دارد اما کمتر با چهره فرهنگی و استان هدف گردشگری معرفی شده است.

نیم نگاهی به آمار صادرات استان مرکزی بیانگر آن است که این خطه سهم سه درصدی از کل صادرات ایران را دارد و  درحالیکه بخش محصولات پتروشیمی با 45 درصد، صنعت با 38 درصد، کشاورزی با 9 درصد و معدن با هفت درصد در عرصه تجارت خارجی استان حضور دارند، صنایع دستی و گردشگری سهم موثری را در این عرصه ایفا نمی کند.

اخبار مرتبط

حمام چهار فصل اراک

۹۴/۰۴/۲۲

نظرات (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی